Dünyada açlığı önlemek ve barışı sağlamak için;

Yol Haritamız, Tekelleşme Değil, Kooperatifleşme Olmalıdır.

Mahmut Eskiyörük

İzmir sütsüz kalmayacak, Türkiye'nin ilk ambalajlı çiğ süt Tire süt kooperatifi güvencesiyle kapınızda

İzmir sütsüz kalmayacak, Türkiye'nin ilk ambalajlı çiğ süt Tire süt kooperatifi güvencesiyle kapınızda

Çiğ Sütün Arzına Dair tebliğ geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girerken Tire Süt Kooperatifi’nin 1 yıldan bu yana üretimini sürdürdüğü Türkiye’nin ilk etiketli ari çiğ sütü tüketicilerden yoğun ilgi görüyor.

Bakanlığın yaptığı düzenlemenin halk sağlığı açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Eskiyörük “Çiğ süt genel olarak evde yoğurt ve sütlü tatlı yapımında kullanılmaktadır. Bu bizim bir geleneğimiz. Geçtiğimiz yıl güvenli çiğ süt arayan tüketicilerimizin bu konudaki ihtiyacını fark edip, kontrolsüz ve tehlikeli olan sokak sütüne karşı sağlıklı bir alternatif olması amacıyla ambalajlı Ari Çiğ Süt üretimine başladık. Bakanlığımız da yaptığı düzenlemeyle bu uygulamamızın doğruluğunu bir kez daha tescilledi” dedi.

Güvenli gıdaya önem veren tüketiciler tarafından Tire Süt Kooperatifi’nin çiğ sütünün büyük ilgi gördüğünün altını çizen Başkan Eksiyörük şöyle devam etti: “Çiğ sütleri günlük üretim yaptığımız için piyasaya sipariş usulüyle arz ediyoruz. Tüketicilerimiz, İzmir’deki her şarküteriden bir gün önceden sipariş vermek kaydıyla ulaşabilmektedir. Bu nedenle çiğ sütlerimize nasıl veya nereden ulaşacağını bilmeyen tüketicilerimiz en yakın şarküteriden talep edebilir ya da 0850 446 0850’den doğrudan bize ulaşabilir.”

 

GÜVENLİ ÇİĞ SÜT NASIL ÜRETİLİYOR?

Çiğ süt üretimi için müstakil dolum hatları ve benzeri koşulları sağlama konusunda önemli yatırım yapan Kooperatif, çalışmanın her aşamasında T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü’nün görüşünü aldı. Bu çerçevede, hastalıktan ari işletmede otomatik sağım sistemleriyle doğrudan soğutma tankına sağılan sütler, soğutuculu araçlarla kooperatifin Tarım Bakanlığı onaylı süt işleme tesisine naklediliyor.  Tesisin laboratuvarında mikrobiyolojik, fiziksel ve kimyasal testlere tabi tutulan süt numuneleri tüm testlerden geçtikten sonra özel hazırlanan müstakil hatlardan otomatik dolumla şişeleniyor. Paketlenen ve etiketlenen sütler, yine soğuk zincir içerisinde İzmir’deki seçkin şarküteri ve marketlere ulaştırılıyor.

Tire Süt Kooperatifi olarak Gıda Güvenliği konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan Eskiyörük, “Gerek sektörümüz gerekse tüketicilerimiz için en önemli konulardan birisi Gıda Güvenliğidir. Gıda Güvenliği konusunda Türkiye’nin öncüsü olan ilimize yakışır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İzmir İl Tarım Müdürümüz Ahmet Güldal’ın göreve geldiğinden bu yana büyük çaba sarf ederek üzerinde önemle durduğu konulardan birisi de hastalıktan ari süt işletmelerinin artmasıydı. Bizler de hastalıktan ari işletmelerin sütünü ambalajlayıp pazara sunarak İzmir’in süt sektöründeki öncülüğünü bir kez daha ortaya koyduk” dedi.

Gıda Güvenliği için ilk şartın sağımdan-sofraya kadar izlenebilirliğin sağlanması olduğuna vurgu yapan Eskiyörük, şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıl ailelerimizden çok sayıda eposta ve telefon aldık. Yoğurt ve sütlü tatlılar çiğ süt kullandıklarını ancak nereden geldiğini bilmedikleri sokak sütünü kullanırken endişe duyduklarını ilettiler. Biz de bu isteklere cevap vererek sağımdan, şişeye hatta şarküteri rafına kadar izlenebilirliği sağlayacak veri ağımızı kurduk”