Dünyada açlığı önlemek ve barışı sağlamak için;

Yol Haritamız, Tekelleşme Değil, Kooperatifleşme Olmalıdır.

Mahmut Eskiyörük

Ülkelerin milli sermayenin en önemli kaynağı kooperatiflerdir

Ülkelerin milli sermayenin en önemli kaynağı kooperatiflerdir

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde Türkiye Süt Sektörü ve Geleceği konulu toplantıya katıldı. Türkiye Tarım ve Hayvancılık sektörünün sorunları ve çözüm önerilerini anlatan Eskiyörük, "İnsanlarımızı bulundukları yörelerinde ürettirip ürettiklerinden kazandırıp yaşatabilirsek Anadolu’nun yapısını bozmadan ülkemizde kalkınmayı sağlarız. Aksi halde kırsalı boşaltıp büyük kentlerin varoşlarını milyonlarca işsizle doldurup toplumda sosyal yaralara ve patlamalara sebep oluruz. Köyünde kasabasında tarlasında ekip biçtiğiyle yetiştirdiği hayvanıyla para kazanamayan çiftçide tarımdan kopar gider, kırsalın üretimleri bir bir yok olur. Şehirlere yığılan onca nüfusu doyurup beslemek için de dış ülkelere avuç açacak hale düşeriz. İthalatımız patlar, cari açığın makası açılır ekonomimiz zayıflar. Bütün bu olumsuzluklardan kurtulmanın bir yolu var o da kooperatifçiliktir. Kooperatifler tüm dünyada küçük ve orta büyüklükteki aile işletmelerinin birlikte çalışarak üretim maliyetlerini düşürüp kazançlarını arttırdığı güçlü sinerji yaratan ticari kuruluşlardır.

Aynı zamanda kayıtdışılığı önleyen, fiyat istikrarını ve piyasa düzenini sağlayan, üretimi planlayan, gıda güvenliğini sağlayan paydaşlar arasında adil bir paylaşımı oluşturan demokrat kuruluşlardır. Ülkelerin milli sermayelerinin en önemli kaynağıdır" diye konuştu.

Yurtdışındaki ve ülkemizdeki kooperatifleşme oranlarını açıklayan Başkan Eskiyörük, şunları söyledi: "Bugün AB ülkelerinin ticaret ve üretimlerinde kooperatiflerin payı yüzde 80’leri bulmaktadır. Bizde ülke şartları zorunlu kılmasına rağmen yüzde 13’ler seviyesinde kalmıştır. Biz kooperatifçiliğe inandık. Ortaklarımızla birlikte bu yolda ilkelerimizden ödün vermeden geride bıraktığımız 15 yılda birbirimize kenetlenip el ele vererek Tire’de bir kırsal kalkınma modeli yarattık. Bu model B.M. FAO tarafından da Dünyaya örnek gösterildi. Türkiye’deki her yöredeki kooperatiflerden ve kurumlardan davetler alıyorum. Tire’deki bu kalkınma modelini bu yapıyı anlatmam yol haritamızı açıklamam talep ediliyor. Ben de bu modeli ülke genelinde yaygınaştırmak için Anadolu'yu adım adım dolaşıyorum"